کوتاه از گوگل وب مستر یا سرچ کنسول

گوگل وب مستر

فهرست مطالب

اگر صاحب یک سایت، بازاریاب دیجیتال و یا صاحب کسب ‌و کاری آنلاین هستید، احتمالا از نام ابزار گوگل وب مستر یا سرچ کنسول را شنیده‌اید. در طول سال‌ها، ابزار های گوگل به دلیل کاربرد گسترده ای که دارند، به ابزار های ضروری در زمینه آگاه کردن بخش خدمات سئو تبدیل شده اند.

در این مقاله هر آنچه که نیاز دارید در مورد این ابزار برای شروع کار بدانید، آورده شده است. پس می‌توانید با استفاده از آن برای کنترل و فروش بیشتر سایت خود اقدام کنید.

کنسول جستجوی گوگل چیست؟

 کنسول جستجوی گوگل چیست؟

ابزارهای گوگل وب مستر، که به عنوان کنسول جستجوی گوگل نیز شناخته می‌شوند، مجموعه ‌ای از برنامه ‌های وب رایگان برای کمک به مالکان وب سایت ها هستند تا آنها مطمئن شوند که سایت آن‌ها از نظر گوگل، مفید و مناسب است.

این مجموعه از ابزارهای وب گوگل کاربردهای مفیدی از قبیل دریافت داده‌ها در مورد ترافیک جستجوی ورودی، درخواست از گوگل برای پیگیری (با GOOGLE CRAWLING) ایندکس کردن سایت، مشاهده گزارش‌ های خطا و بسیاری چیزهای دیگر دارد.

چرا از ابزار گوگل وب مستر استفاده کنیم؟

چرا از ابزار گوگل وب مستر استفاده کنیم؟

یکی از برنامه‌های کاربردی اصلی این ابزار این است که به وبمستر ها اجازه می‌دهد، تا اطمینان حاصل کنند که وب سایت‌ ها و صفحات آن‌ها در نتایج گوگل پردازش و ایندکس گذاری می‌شوند. گزارش های خطا آن‌ها را قادر می‌سازد تا مسائلی را کشف کنند که ممکن است از عملکرد سایت آنها در جستجوی گوگل جلوگیری کند.

ابزارهای گوگل وب مستر نیز با مجموعه‌ای از ابزارهای جستجوی گوگل که اطلاعاتی را در مورد این که کدام کلمات کلیدی در گوگل رتبه ‌بندی می‌شوند و آنچه که دامنه‌ها به وب سایت داده‌شده متصل می‌کند، ارائه می‌دهد.

آموزش کار با گوگل وب مستر

آموزش کار با گوگل وب مستر

در ابتدا برای شروع کار، باید به ابزار گوگل وب مستر مراجعه کنید. سپس می بایست، سایت خود را به این ابزار اضافه کنید. برای شروع استفاده از ابزارهای گوگل وب مستر ، ابتدا باید با حساب گوگل وارد شوید و سپس یک آدرس را اضافه کنید. اگر یک اپ اندروید دارید، می‌توانید آن را نیز اضافه کنید. زمانی که وب سایت خود را اضافه کردید، باید مالکیت خود را در مورد آن تأیید کنید.

دریافت تاییدیه سایت گوگل برای دسترسی به اطلاعات گوگل وب مستر

چندین روش برای تایید وب سایت تان در ابزارهای گوگل وب مستر وجود دارد. فرآیند دریافت تاییدیه به این معنی است که شما مالک سایت خود هستید. زمانی که این تاییدیه را دریافت کردید می توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید. اکنون، شما به ابزارهای قدرتمندی برای کمک به حفظ وب سایت خود دسترسی دارید. اجازه دهید نگاهی به برخی از امکانات کلیدی ابزار گوگل وب مستر بیندازیم.

بخش Search Appearance

گزینه Search Appearance شامل یک سری ابزار برای کمک به شما برای بهینه‌ سازی ظاهر وب سایت تان در نتایج جستجوی گوگل است. برای مثال، شما می‌توانید از Data Highlighter برای کمک به گوگل برای درک داده‌ های سایت خود استفاده کرده و آن را به عنوان تکه ‌هایی از صفحه نتایج جستجو به نمایش بگذارید.

اگر هرگونه مسائل محتوایی در وب سایت تان وجود داشته باشد، تب HTML improvements به شما هشدار می‌دهد. شما می توانید برای کمک به برنامه نویسان در ساخت و قالب وب سایت خود به روشی دوستانه از گوگل، به این بخش توجه بیشتری داشته باشید.

مطالعه بیشتر در رابطه با : سئو چیست و چرا باید به سئو مارکتینگ اهمیت داد ؟

آشنایی با عملکرد بخش Crawl در گوگل سرچ کنسول

 Crawl  گوگل سرچ کنسول

تب Crawl در مورد هرگونه خطای پیگیری یا صفحات مسدود شده که ممکن است در وب سایت تان وجود داشته باشد ، اطلاعات حیاتی ارائه می دهد. برخی از ویژگی‌ها در این تب شامل تست و ارائه نقشه سایت به گوگل، تست کردن فایل robots.txt و نیز تفسیر وب سایت تان است.

ارسال نقشه سایت برای گوگل به این دلیل اهمیت دارد که به این واسطه به گوگل اطلاع می دهیم که آیا تغییراتی اساسی در وب سایت ایجاد کرده ایم یا خیر. مانند اضافه کردن یا حذف صفحات به صورت انبوه. با استفاده از این ابزارها، یک وب مستر می‌تواند اطمینان حاصل کند که سایت بدون هیچ مشکلی توسط گوگل استفاده می شود.

بررسی بخش Google Index در گوگل سرچ کنسول

تب Google Index بر تعداد صفحات وب سایت، نظارت دارد. شما می‌توانید ببینید که چگونه تعداد صفحات شاخص در طول زمان و نیز تعداد URL هایی که از شاخص گذاری فایل robots.txt مسدود شده‌اند. همچنین می توانید از بخش حذف URL ها استفاده کنید تا URL های خاص را از نتایج جستجوی Google حذف کنید (به طور موقت).

در اینجا می‌توانید ببینید که صفحات از فهرست گوگل به طور خودکار حذف شده‌اند. به عنوان مثال ، اگر صفحه‌ای را از وب سایت خود حذف کردید، این تغییر توسط GOOGLE CRAWLING کشف می شود. در صورت تمایل می توانید URL های حذف شده را با استفاده از این ابزار دوباره در فهرست گوگل قرار دهید.

چگونه از ابزار گوگل وب مستر برای سئو استفاده کنیم؟

چگونه از ابزار گوگل وب مستر برای سئو استفاده کنیم؟

تب های مختلف در ابزارهای گوگل وب مستر هستند که به بازاریابان کمک می‌کند تا مطمئن شوند وب سایت آن‌ها برای جستجوی گوگل بهینه‌سازی شده‌است.

مهم‌ترین عملکرد این ابزار برای بهینه‌سازی سئو یک زبانه Search Traffic است. در اینجا می‌توانید ببینید که افراد با استفاده از کدام کلمات کلیدی به وب سایتتان راه پیدا کرده اند. به احتمال زیاد، افراد با جستجو و کلیک روی این کلمات کلیدی جهت بازدید از صفحات وب مختلف، در نهایت به مشتریان دائمی تان تبدیل خواهند شد.

با نگاه به این کلمات کلیدی، شما می‌توانید فرصت‌های جدیدی را برای رسیدن به ترافیک وب سایت، از جمله ایجاد محتوا براساس کلمات کلیدی یا موضوعات مرتبط، شناسایی کنید. شما می‌توانید تحقیقات کلیدی را براساس این کلمات کلیدی انجام دهید تا ایده‌های بیشتری برای هدف قرار دادن داشته باشید.

تب Links To Your Site، ابزاری قدرتمند برای کشف فرصت های بک لینک است. بک لینک های با کیفیت برای تقویت دامنه شما ضروری هستند، که به نوبه خود منجر به سئو بهتر برای وب سایت تان می شوند. در این تب می توانید تعداد کل بک لینک های وب سایت خود را مشاهده کرده و با انجام بررسی های هفتگی و ماهانه بر رشد آن نظارت کنید.

با تجزیه و تحلیل اینکه چه کسی با وب سایت شما ارتباط دارد، می‌توانید به کسب و کار های مشابه دیگری که علاقمند به ارتباط با شما نیز هستند، دست پیدا کنید.

در زیر زبانه most linked content، شما می‌توانید شناخته‌شده‌ترین و مشهور ترین محتوا را شناسایی کرده و انواع مشابهی از صفحات را برای بک لینک دهی، به سایت خود تهیه کنید.

رضایت شما از این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست

نام و نام خانوادگی(Required)
نوع درخواست(Required)
درخواست در رابطه با؟(Required)

مقالات مرتبط

 

سایر مقالات

 

به دنبال چه مطلبی هستید ؟

بازنشر در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram