آموزش هایی در خصوص نحوه استفاده از H ها یا تگ های هدینگ

تگ های هدینگ

فهرست مطالب

تگ های هدینگ یا همان H ها تگ هایی هستند که با استفاده از آن ها پیکر بندی اصلی متون و محتوای هر سایتی مشخص می شود. استفاده از تگ های هدینگ می تواند نقشی مهم در وضعیت سایت از لحاظ ساختاری و فنی ایفا کند.

عناوینی نظیر تگ های عنوان بندی و تگ های تیتر از جمله این موارد هستند. با استفاده از این تگ ها می توانید استایل محتوا را به خوبی مشخص نمایید به این معنا که جایگاه هر بخش از محتوا بر اساس میزان اهمیت آن با استفاده از تگ های هدینگ مشخص می شود. همه ما متونی را در سایت های مختلف مشاهده نموده ایم که در آن از تیتر هایی با اندازه و سایز های مختلف استفاده شده است. این تیتر ها در واقع همان هدینگ های داخل محتوا هستند.

به طور کلی تعداد این تگ ها 6 عدد هستند که به صورت H1 تا H6 نمایش داده می شود. هر کدام از این تگ ها ویژگی های خاص خود را دارند. ترتیب اهمیت محتوایی هر یک از سر تیتر ها از 1 تا 6 بوده و به صورت کاهشی است. به بیان ساده تر تگ H1 همان سر تیتر اصلی محتوا است. وجود تگ های هدینگ برای هر محتوا و سایتی ضروری است. در استفاده از تگ هدینگ باید به برخی نکات مربوط به سئو توجه ویژه شود زیرا نقشی مهم در بهبود وضعیت سئو دارند. معمولا توصیه می شود این تگ با تگ عنوان یکسان در نظر گرفته شود. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر از تگ های در ساختار محتوا استفاده نکنید ممکن است با جریمه های مربوط به گوگل مواجه شوید.

ویژگی استفاده از تگ های هدینگ

ویژگی استفاده از تگ های هدینگ

به طور کلی ویژگی های استفاده از تگ های هدینگ را می توان به شکل زیر دسته بندی نمود:

  • تگ های هدینگ نقشی حیاتی برای موتور های جستجو ایفا می کنند و به بیان ساده تر موتور های جستجو از تگ های هدینگ برای دسته بندی محتوای مورد استفاده در سایت شما بهره می برند. هنگامی که این موتور های جستجو با سایتی مواجه شوند که محتوای موجود در آن به شکل قابل قبولی طبقه بندی شده باشد امتیاز بهتری برای این سایت ها در نظر می گیرند.
  • تگ های هدینگ مهم ترین ابزاری هستند که برای ایندکس شدن پیکر بندی صفحات توسط موتور های جستجو مورد استفاده قرار می گیرند.
  • استفاده از تگ های هدینگ می تواند برای مخاطبان و کاربران موجب درک راحت تر مطالب شود. اگرچه توجه به مسائل فنی در طراحی و برنامه نویسی سایت اهمیت بالایی دارد اما نمی توانید از جلب رضایت مخاطبان خود غافل شوید. هنگامی که در مطالب موجود در سایت از تگ های هدینگ استفاده می کنید این امکان را برای کاربران فراهم می کنید که مطالب مورد نظر را به صورت اجمالی بررسی کرده و به بخش مورد نظر ارجاع پیدا کند که بدون شک این امر می تواند رضایت بیشتر مخاطبان شما را در پی داشته باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با : تگ آلت تصاویر

نحوه نمایش تگ های H1 تا H6

نحوه نمایش تگ های هدینگ H1 تا H6

تگ های هدینگ  H1تا H6 از نظر نحوه نمایش دادن در سایت و همچنین از لحاظ کد نویسی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. از لحاظ کد نویسی باید تمامی کد ها به صورت زیر نوشته شوند:

<h?> some text here </h?>

منظور از علامت سوال در کد بالا شماره تگ مورد نظر است که می تواند عددی بین 1 تا 6 باشد.

از لحاظ نحوه نمایش تگ های هدینگ معمولا تگ H1 با بزرگ ترین و ضخیم ترین فونت ممکن نشان داده می شود و تگ H6 کوچک ترین فونت را در میان فونت های موجود دارد. بر همین اساس سر تیتر مطالب را با H1 و تیتر های بعدی یا به اصطلاح زیر تیتر ها بر اساس اهمیت با سایر هدینگ نمایش می دهیم. استفاده از تگ ها H1  در تمام صفحات سایت امری ضروری بوده و در واقع بیان کننده عنوان اصلی هر صفحه است.

استفاده از Heading

استفاده از تگ هدینگ

این در حالی است که استفاده از سایر تگ های هدینگ می تواند بر اساس نوع محتوا و تیتر های موجود در آن انجام شود. به طور کلی بهتر است حتما از بیش از یک تگ هدینگ در هر صفحه استفاده نمایید. پیش از این که HTML5 مورد استفاده طراحان سایت قرار بگیرد در هر صفحه از سایت تنها یک بار از تگ H1 استفاده می شد اما پس از ورود HTML5 به عرصه طراحی، می توان برای هر بخشی به صورت جداگانه یک تگ H1 داشته باشد. البته لازم به ذکر است در صورتی که شما یک محتوای مشخص در صفحه دارید باید از همان قوانین قبلی استفاده کرده و تنها یک تگ H1 برای آن در نظر بگیرید.

نکته دیگری که در استفاده از Tag heading باید مورد توجه قرار دهید اهمیت استفاده صحیح از پشت سر هم از این تگ ها است. به این معنا که در صورتی که پس از تیتر اصلی یک زیر تیتر دارید بهتر است تگ H2 را حذف نکنید. زیرا برخی افراد گاهی مستقیم به سراغ تگ های بعدی می روند که این کار از لحاظ فنی کار صحیحی نیست.

مطالعه بیشتر در رابطه با : چگالی کلمات کلیدی در یک متن چه میزان است ؟ و چه اهمیتی دارد ؟

نمایش کلمات کلیدی در تگ Heading و نقش آن در سئو

 کلمات کلیدی در تگ های هدینگ

یکی از بهترین راه هایی که این نوع تگ می تواند موجب بهبود وضعیت سئو سایت شوند این است که در آن ها از کلمات کلیدی استفاده نمایید. به طور معمول استفاده از کلمات کلیدی برای سئو سایت یکی از ارکان اساسی به شمار می آیند به همین دلیل یافتن کلماتی که بیشتر در جستجوی افراد مورد استفاده قرار می گیرد از جمله مهم ترین وظایف مدیران سایت است.

حال در نظر بگیرید اگر از این کلمات کلیدی در این نوع تگ ها استفاده نمایید می تواند تاثیری چند برابری بر وضعیت سئو داشت باشد. نکته مهمی که در این بخش باید مد نظر قرار دهید این است که مانند هر بخش دیگری نباید در استفاده از کلمات کلیدی افراط کنید. استفاده بیش از اندازه کلمات کلیدی در تگ های هدینگ نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت. زیرا این کار می تواند از دیدگاه گوگل به عنوان تقلب تعبیر شود.

رضایت شما از این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

۲ پاسخ

    1. سلام و عرض ادب، در مقالات آموزشی ، سلسله مراتب خاصی وجود نداره،ما در حال جمع آوری دوره قدم به قدم آموزشی هستیم که اون رو باید به ترتیب مطالعه و بررسی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست

نام و نام خانوادگی(Required)
نوع درخواست(Required)
درخواست در رابطه با؟(Required)

مقالات مرتبط

 

سایر مقالات

 

به دنبال چه مطلبی هستید ؟

بازنشر در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram