افزایش سرعت سایت با استفاده از روش های کاربردی

افزایش سرعت سایت

فهرست مطالب

افزایش سرعت سایت از جمله مواردی است که می تواند نقش مهمی در موفقیت عملکرد یک وب سایت و جلب رضایت مخاطبان سایت خواهد داشت.

امروزه با توجه به دسترسی همه افراد به اینترنت پر سرعت نمی توانید از مخاطبان خود توقع داشته باشید تا مدت زیادی را برای بار گذاری صفحات سایت شما صبر کنند.

در صورتی که وب سایت شما از سرعت عملکرد مناسبی برخوردار نباشد ممکن است افراد بدون توجه به محتوای موجود در سایت به دنبال بررسی سایت رقبای شما بروند و این به معنای شکست یک کسب و کار اینترنتی است.

Pingdom

به همین دلیل افزایش سرعت سایت باید به عنوان فاکتوری کلیدی مد نظر وب مستر ها و برنامه نویسان سایت قرار داده شود.

از جمله مواردی که به عنوان مهم ترین علل کاهش سرعت بار گذاری صفحات سایت شناخته می شود استفاده از کد های طراحی و برنامه نویسی بسیار پیچیده و سنگین است.

اگر چه منحصر به فرد بودن طراحی وب سایت در موفقیت آن نقش مهمی ایفا می کند اما این کد نویسی ها نباید اثرات منفی بر عملکرد و همچنین سرعت بار گزاری صفحات داشته باشد.

مطالعه بیشتر در رابطه با : سئو و بهینه سازی سایت چیست و چرا باید به سئو اهمیت داد ؟

علل اهمیت بهبود سرعت لود صفحه

علل اهمیت افزایش سرعت سایت

اهمیت آن به اندازه ای است که می تواند در وضعیت سئو سایت نیز اثر داشته باشد.

گوگل افزایش سرعت سایت را از جمله مواردی عنوان نموده که می تواند در رتبه بندی سایت در مقایسه با سایر رقبا مد نظر قرار گیرد.

نکته جالب توجه در خصوص این معیار مدت زمانی است که گوگل به عنوان استاندارد سرعت بار گذاری یک سایت عنوان کرده است.

بر اساس استاندارد گوگل بهترین سرعت بار گذاری سایت در حدود 3 ثانیه است که در واقع اغلب سایت ها در سر تا سر جهان عددی بالاتر از این زمان را برای بار گذاری نیاز دارند. 

پیرو تحقیقات انجام شده میانگین سرعت بار گذاری سایت در حدود 7 ثانیه عنوان شده است.

برخی از وب مستر برای بهبود وضعیت سئو و افزایش رتبه سایت تنها به دنبال جذابیت های ظاهری و محتوای مناسب و فنی هستند اما نمی توان منکر این موضوع شد که عملکرد سایت می تواند در جایگاهی بالاتر از همه این موارد قرار داده شود.

ذکر این نکته ضروری است که افزایش سرعت سایت با عملکرد سایت در ارتباط مستقیم قرار دارد. به همین دلیل وب مستر ها معمولا به دنبال یافتن راه هایی برای افزایش سرعت سایت هستند.

مطالعه بیشتر در رابطه با : بررسی تاثیر ویدئو در سئو وب سایت

روش هایی برای افزایش سرعت سایت

روش هایی برای افزایش سرعت سایت
  • برای افزایش سرعت سایت اولین گام تعیین میزان سرعت سایت است. برای این کار لازم است تست سرعت وب سایت را به صورت منظم گرفته و بر اساس نتایج آن برنامه ریزی هایی برای بهبود وضعیت موجود انجام داد. ابزار های مختلفی برای انجام تست سرعت در اختیار وب مستر ها قرار دارد که می توانند از آن ها استفاده نمایند. برخی از آن ها شامل Page Speed Insights، Web Page Analyzer، Yoast Google Analytics Plugin، YSlow، Pingdom و … هستند.
  • مهم ترین صفحه در وب سایت شما صفحه اول است. بهتر است محتوای موجود در صفحه اول را به گونه ای انتخاب کنید که کمترین حجم ممکن را داشته باشد. در نظر داشته باشید عملکرد شما نباید تاثیری در جذابیت بصری صفحه نخست سایت داشته باشد. به عنوان مثال می توانید از تصاویر جذاب اما کم حجم و با کیفیت استفاده نمایید. تعداد عکس ها را تا حد ممکن کاهش دهید. از قابلیت “ادامه مطلب” نیز برای کاهش حجم محتوا ها در صفحه ابتدایی می توانید استفاده کنید.
  • افزایش سرعت سایت رابطه مستقیمی با انجام صحیح برنامه نویسی و طراحی سایت دارد. برخی از طراحان سایت از کد نویسی های داخلی برای استایل دادن به محتوای صفحه استفاده می کنند. این کار به میزان زیادی حجم فایل ها را افزایش داده و سرعت بار گذاری را کاهش می دهد. علاوه بر این سعی کنید کد های جاوا اسکریپت و CSS را به صورت فشرده مورد استفاده قرار دهید. برخی از سایت ها به صورت آنلاین کد های مورد نظر شما به کد های فشرده تبدیل می کنند که می توانید از آن ها برای بهینه سازی سایت استفاده نمایید.
gtmetrix
  • نکته بعدی برای افزایش سرعت سایت در خصوص استفاده از تصاویر است. استفاده از تصاویری با فرمت پسوند jpg و png امری رایج به شمار می آید اما امروزه برای کاهش حجم عکس ها بدون اثرگذاری در کیفیت آن ها از فرمت دیگری در طراحی سایت ها استفاده می شود. استفاده از تصاویری با فرمت تصویری webp می تواند به آسانی سرعت بار گذاری شدن صفحات سایت را به شکل قابل توجهی افزایش بدهد.
  • به طور کلی برای افزایش سرعت سایت باید سعی کنید استفاده از فایل های با حجم بالا را تا حد ممکن کاهش دهید. برخی از نرم افزار های فشرده سازی فایل می تواند در این راه به شما کمک کند. فشرده سازی فایل ها گاهی تا بیش از 50 درصد سرعت بار گذاری صفحات سایت را افزایش خواهد داد.
  • یکی دیگر از قابلیت هایی که می تواند سبب افزایش سرعت سایت برای مخاطبان به ویژه افرادی که برای چندمین بار به سایت شما مراجعه می کنند شود استفاده از گزینه caching مرورگر ها می باشد. در این حالت سایت اولین باری که توسط یک مرور گر باز می شود در آن cach شده و در دفعات بعدی با سرعت بیشتری این اتفاق خواهد افتاد.
  • برای افزایش سرعت سایت سعی کنید استفاده از پلاگین ها را به صورت مدیریت شده انجام داده و آن را به حداقل برسانید. می توانید پلاگین های غیر ضروری را حذف یا غیر فعال کنید. با غیر فعال کردن پلاگین ها می توانید افزایش سرعت سایت را مجدد بررسی نمایید تا از تاثیر گذاری عملکرد خود اطمینان حاصل نمایید.
  • از دیگر مواردی که می تواند در زمینه افزایش سرعت سایت به شکل چشمگیری اثر گذار باشد استفاده از یک هاست قدرتمند و پر سرعت است. هاست وظیفه میزبانی از سایت شما را بر عهده دارد و در صورتی که از هاست قدرتمندی استفاده نکنید تمام زحمات شما به هدر خواهد رفت. هاست های اشتراکی معمولا برای صاحبان سایت مشکلاتی ایجاد می کنند.  در این هاست ها در صورتی که بازدید سایت همسایه شما از حد مشخصی بالاتر برود می تواند بر عملکرد سایت شما تاثیری منفی داشته باشد.

رضایت شما از این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست

نام و نام خانوادگی(Required)
نوع درخواست(Required)
درخواست در رابطه با؟(Required)

مقالات مرتبط

 

سایر مقالات

 

به دنبال چه مطلبی هستید ؟

بازنشر در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram