SERP چیست و آشنایی با آن چه اهمیتی دارد؟

Serp

فهرست مطالب

SERP یکی از اصطلاحاتی است که به ویژه هنگامی که در خصوص وضعیت سئو سایت صحبت می شود بسیار شنیده خواهد شد. SERP در واقع به معنای صفحه ای است که نتایج جستجو در آن به نمایش گذاشته می شود. و مخفف عبارت Search Engine Results Page می باشد.

همان گونه که گفته شد رابطه میان سئو سایت و SERP رابطه ای است که نشان دهنده موفقیت یک وب سایت است. هنگامی که سایتی از لحاظ مدیریت و استراتژی های بهبود سئو خوب عمل کرده باشد در صفحه اول نتایج جستجو نشان داده خواهد شد. و در این بخش است که صفحه نتایج جستجو اهمیت پیدا می کند.  نتایجی که در SERP نشان داده می شود همواره ثابت نبوده و بر اساس عملکرد وب سایت ها متفاوت خواهد بود و همین امر زمینه برای رقابت میان وب سایت ها برای ارائه خدمات و محتوای بهتر به مخاطبان فراهم نموده است.

چرا SERP دارای اهمیت است؟

بهبود وضعیت سرپ

اهمیت SERP در این است که قرار گیری در رتبه های اولیه نتایج جستجو می تواند موفقیت کسب و کار شما را تا حد زیادی تضمین نماید. هنگامی که فردی کلمه کلیدی خاصی را جستجو می کند، معمولا تنها چند گزینه اول در SERP را مورد بررسی قرار می دهد و به سایر نتایج توجهی نشان می دهد. پس از اگر در ابتدای لیست ارائه شده در صفحه نتایج جستجو قرار داشته باشید سایتی موفق خواهید داشت.

چگونه وضعیت سرپ را برای یک وب سایت بهبود ببخشیم؟

چنان چه اشاره شد SERP و سئو با هم رابطه نزدیکی دارند. کلیه فرایند هایی که می توان برای بهبود وضعیت سئو انجام داد می تواند برای در بهبود SERP نیز تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال تمرکز بر کلمات کلیدی یکی از مهم ترین این موارد است. انتخاب کلمات کلیدی برای ­­ SERP اهمیت موفق العاده دارد.

کلمات کلیدی باید کوتاه بوده و دارای میزان جستجوی بالایی در حوزه مورد نظر توسط مخاطبان باشد. باید بدانید که رقبای شما از کدام کلمات کلیدی استفاده کرده و موقعیت آن ها در صفحه نتایج جستجو چگونه است. به این ترتیب می توانید همیشه یک گام از آن ها جلوتر حرکت نمایید. علاوه بر کلمات کلیدی تک کلمه ای می توانید از کلمات کلیدی چند بخشی استفاده نمایید. به طور کلی سعی کنید نقاط ضعف رقبای خود را پیدا کرده و بر اساس آن ها عمل نمایید. استفاده از لینک های مفید داخلی و خارجی موضوع بسیار مهمی است که می تواند وضعیتSERP را بهبود ببخشد.

فراموش نکنید وجود لینک های خراب می تواند به عنوان یکی امتیاز منفی خیلی بزرگ برای شما تلقی گردد. برای آن که بتوانید SERP خوبی داشته باشید لازم است وضعیت سایت را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهید. وضعیت بازدید هایی که از سایت به عمل آمده و مدت زمانی که کاربران در وب سایت شما صرف کرده اند و همچنین وضعیت لینک هایی که کاربران را به صفحات گوناگون سایت هدایت نموده است همه می توانند در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری هایی که از سوی شما برای SERP سایت انجام می شود اثر گذار باشد.

اهمیت شبکه های اجتماعی در وضعیت سرپ وب سایت ها

شبکه های اجتماعی در وضعیت SERP

یکی دیگر از مواردی که می تواند SERP را برای یک وب سایت بهبود ببخشد توجه به ابزار هایی است که به عنوان مدیر یک سایت در اختیار دارید. مدیران سایت می توانند از روش های مختلف سایت خود را به مشتریان معرفی کرده و بازدید های فراوانی را سایت ایجاد نمایند. یکی از ابزار های پر قدرت در زمینه SERP می تواند استفاده مناسب و بهینه از شبکه های اجتماعی باشد. سعی کنید در شبکه های اجتماعی با مفاهیم و محتوای جذابی اقدام به جلب توجه مخاطبان نمایید. به این ترتیب شاهد بهبود وضعیت SERP برای وب سایت خود خواهید بود زیرا شبکه اجتماعی موفق، بازدید های فراوانی برای شما به همراه خواهد آورد.

مطالعه بیشتر در رابطه با :سئو

چه تفاوت های در نتایج جستجوی گوگل در سرپ می توان مشاهده نمود؟

در نتایج جستجوی گوگل

در گذشته و در آغاز کار گوگل نتایجی که در SERP به نمایش در می آمدند کاملا شبیه به هم بودند. به این معنا که در تفاوتی از لحاظ ظاهری و امکانات در SERP وجود نداشت. اما امروز با پیشرفت هایی که در زمینه تبلیغات اینترنتی به وجود آمده و همچنین با توجه به این که رقابت در فضای اینترنت به رقابتی بسیار نزدیک بدل شده است امکانات متعددی به SERP افزوده شده که می تواند یک وب سایت را در نتایج جستجو متفاوت از سایرین به نمایش بگذارد.

یکی از این امکانات به وجود آمدن خدمات گوگل ادوردز است.  در این حالت مدیران سایت ها با پرداخت هزینه ای برای مدت زمان معینی از گوگل درخواست می کنند با جستجوی یک کلمه کلیدی مشخص سایت آن ها به شکل جداگانه در صفحات اول SERP نشان دهد. گوگل ادوردز نیز دارای شرایط مختلفی است و می تواند وب سایت را در پایین یا بالای صفحه در SERP  به مخاطبان نمایش داد. یکی دیگر از قابلیت هایی که در SERP به وجود آمده است قابلیتی است که از آن به عنوان گراف دانش نام برده می شود.

قابلیت ریچ اسنیپت در SERP

ریچ اسنیپت

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده در گوگل نام یک فرد مشهور را جستجو کرده باشید. در این حالت معمولا در سمت چپ صفحه SERP کادری جداگانه به نمایش در می آید و اطلاعات مشخصی از زندگی شخصی و بیوگرافی شخص مورد نظر را برای شما به نمایش می گذارد.  یکی دیگر از امکانات جالبی که به SERP اضافه شده قابلیت ریچ اسنیپ است.

هنگامی که جستجوی برای یک محصول خاص انجام می شود در نتایج جستجو ستاره هایی به نمایش در می آید. که نشان دهنده امتیازی است که کاربران به محصول مورد نظر داده اند. این موضوع نیز می تواند افراد بیشتری را به سمت بازدید از سایت شما دعوت کند. هنگامی که شما در خصوص موضوعی خاص جستجو انجام می دهید در SERP می توانید علاوه بر نتایج جستجو برخی از تصاویر مرتبط با آن را نیز مشاهده نمایید. به این بخش بسته تصاویر یا Image pack گفته می شود.

از سایر امکاناتی که طی سالیان گذشته به SERP افزوده شده است می توان به Featured Snippet، In-Depth Article، Knowledge Card، Local Pack، Local Teaser Pack، News Box، Related Questions، Reviews و بسیاری امکانات دیگر اشاره نمود که می توان با بهره گیری از هر کدام جایگاه بهتری را در SERP کسب نمود.

رضایت شما از این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست

نام و نام خانوادگی(Required)
نوع درخواست(Required)
درخواست در رابطه با؟(Required)

مقالات مرتبط

 

سایر مقالات

 

به دنبال چه مطلبی هستید ؟

بازنشر در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram