تاثیر SSL در سئو سایت و موارد مرتبط با آن

SSL در سئو سایت

فهرست مطالب

SSL در سئو سایت بسیار مهم بوده و می تواند موجب بهبود رتبه بندی سایت شود. SSL در واقع مخفف عبارت Secure Sockets Layer می باشد. برای آن که با مزیت های استفاده از SSL در سئو سایت آگاه شوید لازم اطلاعاتی اولیه در خصوص HTTPS و SLL داشته باشید.

در واقع این دو واژه نمایان گر امکان اتصال امن برای کاربران اینترنت هستند. در نظر بگیرید روزانه چند کاربر اینترنت اطلاعات خود را وارد سایت های مختلف کرده تا بتوانند از امکانات و خدمات آن ها استفاده نمایند. حتی برای خرید های اینترنتی نیز وجود یک اتصال امن امری ضروری تلقی می گردد.

به بیان ساده تر HTTPS روشی است که با استفاده از رمز گذاری های مشخصی رابط بین کاربران اینترنت و سرور اصلی سایت ها می باشد. رمز گذاری هایی که در انتقال داده ها توسط HTTPS انجام می شود باعث می شود امکان هک کردن سایت ها به حداقل برسد. اما این که سرور ها اعلام کنند که از HTTPS استفاده می کنند به تنهایی نمی تواند باعث ایجاد اطمینان در کاربران شود. بر همین اساس گواهینامه SSL صادر می شود تا نشان دهنده صحت ادعای سرور در خصوص استفاده از HTTPS باشد. گاهی اوقات ممکن است با پیام های هشدار از سمت مرورگر ها در هنگام اتصال به یک وب سایت مواجه شده باشید.  علت این هشدار ها عدم اطمینان از وجود گواهینامه SSL است.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد : سئو خارجی و معرفی 5 روش در off page seo یک سایت

بررسی اثر SSL در سئو سایت

بررسی اثر SSL در سئو سایت

همان گونه که اشاره شد SSL در سئو سایت می تواند نقش مهمی داشته باشد. در واقع SSL توانسته یکی از مهم ترین فاکتور هایی که برای گوگل دارای اهمیت است را تامین نماید. فاکتور امنیت کاربران که می تواند منجر به بهبود رتبه سایت شود  با وجود SSL و استفاده از پروتکل امن HTTPS تامین می شود.

با توجه به اهمیت نقش SSL در سئو سایت از سال 2014 گوگل توجه ویژه ای به آن نموده و اعلام کرد سایت هایی که این قابلیت را داشته باشند در مقایسه با سایت های مشابه در رده های بالاتری قرار خواهند گرفت و در رتبه بندی گوگل جایگاهی مناسب تر را از آن خود خواهند نمود. معمولا این تفاوت در حدود 5 درصد است که می توان آن را عاملی مهم و اثر گذار قلمداد نمود. اما نکته ای که وجود دارد این است که استفاده از این پروتکل امن تنها منجر به بهبود مستقیم وضعیت سئو سایت نمی شود بلکه می تواند از طرق دیگر نیز در این امر اثر گذار باشد.

امنیت اس اس ال

امنیت اس اس ال

  هنگامی که کاربران شما از وضعیت امنیت سایت اطمینان حاصل می کنند بازدید های بیشتری از سایت صورت خواهد گرفت و کاربران بیشتری برای استفاده از خدمات شما به سایت مراجعه می کنند. بازدید های بیشتر به معنای ترافیک بازدید بیشتر برای سایت است که این امر بدون تردید از عوامل مهمی به شمار می آِید که نشان دهنده تاثیر SSL در سئو سایت است. اهمیت اتصال امن به اندازه ای است که بر خلاف سایر الگوریتم های اثر گذار در سئو که معمولا به آسانی در اختیار کاربران قرار نمی گیرند این مورد با ذکر جزئیات بیان شده تا کاربران را به استفاده از آن و دریافت گواهینامه SSL تشویق نماید.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد : ده پلاگین مهم در وردپرس

آیا SSL در سئو سایت تاثیر منفی دارد؟

آیا SSL در سئو سایت تاثیر منفی دارد؟

در کنار آثار مثبتی که SSL در سئو سایت دارد برخی از مشکلاتی که استفاده از آن ایجاد می کند می تواند منجر به کسب نمره منفی از موتور های جستجو و همچنین نارضایتی کاربران شود. یکی از این موارد کاهش سرعت سایت است. علت کاهش سرعت در زمان استفاده از پروتکل امن HTTPS این است که رمز گذاری هایی است که توسط این پروتکل میان کاربران و سرور سایت صورت می گیرد. اگر چه این کاهش سرعت چندان زیاد نیست اما در دنیای اینترنت ثانیه ها حرف اول را می زنند و سایت هایی که بیش از چند ثانیه برای بار گذاری به زمان نیاز داشته باشند نمی توانند موفق باشند.

به طور کلی برای آن که در زمان استفاده از SSL مشکلی در خصوص سئو سایت ایجاد نشود باید تنظیمات مربوط به آن را به درستی انجام دهید. هنگامی که گواهینامه SSL را خریداری نمودید لازم است تنظیماتی را بر روی سایت و وب مستر انجام دهید. یکی از مهم ترین این تنظیمات تغییر آدرس سایت از HTTP به HTTPS  است. همچنین باید بررسی کنید که در فایل robots.txt فایل HTTPS بلاک نشده باشد.  

تاثیر SSL در سئو سایت و نحوه تهیه آن

تاثیر SSL در سئو سایت و نحوه تهیه آن

اگرچه با توجه به نقش SSL در سئو سایت باید اشاره کرد که هزینه های مورد نیاز برای خرید گواهینامه SSL زیاد است اما مزایای آن برای جلب اطمینان کاربران و همچنین تاثیر آن در سئو سایت به اندازه ای است که می توان خرید آن را اقتصادی به شمار آورد. برای آن که بتوانید برای وب سایت خود گواهینامه SSL دریافت کنید باید سوالاتی را در خصوص هویت شرکت و مجموعه خود و همچنین وب سایت و نحوه فعالیت آن پاسخ دهید.

هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید وب سرور شما دو کلید عمومی و خصوص برای شما ایجاد می کند.  اگرچه این کلید ها پنهانی هستند اما کلید عمومی نیازی به پنهان بودن ندارد. در حقیقت کلید عمومی در فایل CSR قرار داده می شود. CSR فایلی است که اطلاعات شما و همه جزئیات مربوط به آن را در خود نگهداری می کند. پی از این مرحله شما باید این فایل را ارائه نمایید. در این مرحله هویت شما مورد تائید قرار خواهد گرفت گواهینامه SSL برای شما صادر خواهد گردید.

از این لحظه به بعد مرورگر ها وب سایت شما را به گونه ای نمایش می دهند که کاربران متوجه امکان اتصال امن شده و همین می تواند اطمینان آن را در استفاده از سایت جلب نماید. معمولا در گواهینامه های SSL مواردی نظیر اطلاعات عنوان سایت یا همان دامنه سایت، نام شرکت یا مجموعه ای هدایت و مدیریت سایت را بر عهده دارد، آدرس دقیق شامل اطلاعات شهر و کشوری که فعالیت در آن ها انجام می شود در آن قرار می گیرد. علاوه بر این موارد یک آیتم مهم دیگر نیز در داخل این گواهینامه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و آن هم موضوع تاریخ اعتبار SSL و مشخصات مسئول صادر کننده آن است.

رضایت شما از این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم درخواست

نام و نام خانوادگی(Required)
نوع درخواست(Required)
درخواست در رابطه با؟(Required)

مقالات مرتبط

 

سایر مقالات

 

به دنبال چه مطلبی هستید ؟

بازنشر در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram